Past Recipients of the Distinguished Alumnus/Alumna Award

 


Past Recipients of Distinguished Alumnus/Alumna Award

 

2013
Andrew S. Levey M.D. 76′
 Robert N. Golden, M.D. 79′

2012
Steven L. Berk, M.D. ’75
Michael J. Kussman, M.D. ’68

2011
Robert A. Witzburg ’77
Jean-Francois (Jeff) Geschwind ’91

2010
Steven Colan ‘77

2009
Stanley R. Tucci ’59
Howard Bauchner ’79

2008
Thomas L. Higgins ’78

2007
John Kaufman ’82
Steven Zeitels ’82

2006
Irvin D. Yalom ’56
Jeff M. Sands ’81

2005
David R. Edelstein ’80
Vernon K. Sondak ’80
Michael D. Walker ’60

2004
Philip S. Barie ’77
David P. Faxon ’71

2003
Deborah J. Cotton ’76
Frank I. Marcus ’53
Simon C. Parisier ’61

2002
David M. Center ’72
Wilson S. Colucci ’75
Richard J. Shemin ’74
Sarkis J. Kechijian ’63 (for Service to the School)

2001
I. Howard Fine ’66
Ronald L. Katz ’56
Michael Salcman ’69

2000
Lindsey K. Grossman ’75
Fredric B. Meyer ’81
Robert A. Prendergast ’57

1999
Joseph L. Jorizzo ’75
Burton I. Korelitz ’51
Luigi Mastroianni Jr. ’50

1998
Joanne H. Lynn ’74
Deeb N. Salem ’68
Joshua Wynne ’71

1997
Thomas R. Insel ’74
Barry M. Manuel ’58
Stuart E. Siegel ’67

1996
Richard D. Bland ’66
Peter J. Deckers ’66
Fredic D. Frigoletto Jr. ’62

1995
Michael L.J. Apuzzo ’65
Gerald B. Healy ’67
Robert F. Meenan ’72

1994
Jay D. Coffman ’54
William H. Frishman ’69
John P. Howe III ’69

1993
Merwyn Bagan ’62
Jeffery L. Barker ’68
Edmund C. Tramont ’66

1992
Marcia Angell ’67
Clifton F. Mountain ’54
Ethan M. Shevach ’67

1991
*Sidney Kibrick ’46
Peter E. Pochi ’55
Artemis P. Simopoulos ’56

1990
George D. Malkasian Jr. ’54
*Ralph C. Marcove ’54
Edward L. Schneider ’66

1989
Ralph D. Feigin ’62
David G. Poplack ’70
Lawrence A. Yannuzzi ’64

1988
*Betty J. Bamforth ’47
Eleanor N. McQuillen ’60
Jerome D. Waye ’58

1987
Malkah T. Notman ’52
Steve P. Shearing ’64
*Edna H. Sobel ’43-B

1986
John M. Bennett ’59
Joseph M. Civetta ’63

1985
Andrew B. Crummy ’55
*Job E. Fuchs ’44
Carl A. Olsson ’63
*Philip E. Sartwell ’32

1984
Mary Jane England ’64
John B. Little ’55
*A. Daniel Rubenstein ’33
Richard L. Simmons ’59
Joseph P. Van Der Meulen ’54

1983
*Folkert O. Belzer ’58
*H. Richard Nesson ’59
John F. O’Connor ’57
Judith L. Vaitukaitis ’66

1982
*William Berenberg ’40
Robert L. Berger ’56
*Mortimer J. Buckley ’58
Diane Winston Crocker ’52
*Richard C. Talamo ’61

1981
David H. Baker ’51
*Robert M. Donaldson Jr. ’52
*Lois F. O’Grady ’62
Peter J. Mozden ’53
*Michael J. Halberstam ’57 (posthumously)

1980
*Martin B. Levene ’50

1979
*Sidney Carter ’38
*Jacob Swartz ’46

1975
Alan S. Cohen ’52

1974
Harry W. Fritts Jr. ’51

1973
CENTENNIAL AWARDS
*Gertrude J. Smith ’29
*Carlos E. Munoz-MacCormick ’30
*Leroy S. Ford ’33
*Matthew A. Derow ’34
Nicholas J. Fiumara ’39
*Fredrick F. Yonkman ’39
*George I. Lythcott ’43-A
*Louis Weinstein ’43-A
Ernest A. Bragg Jr. ’43-B
*Otto C. Page ’44
*Frederick Sargent II ’47
Raymond Seltser ’47
June Jackson Christmas ’49
*Albert J. Plummer ’49
*Murray M. Freed ’52
Louis W. Sullivan ’58

1971
*Charles D. Bonner ’44

1970
*Herbert Mescon ’42

1969
*Nathan L. Fineberg ’30

1968
*Ensio K.F. Ronka ’27

1967
*Kenneth Christophe ’28

1966
*David B. Stearns ’26

1965
*Andrew D. Elia ’35

1964
*Burnham S. Walker ’34

1963
*Leroy M.S. Miner ’07

1962
*Winfred Overholser ’16

1961
*Frank E. Barton ’24

1960
*Edward S. Calderwood ’04

1959
*George Levene ’25

1958
*Helmuth Ulrich ’11

1957
*Samuel N. Vose ’18

1956
*David L. Belding ’13

1955
*Wesley T. Lee ’98

1954
*Sanford B. Hooker ’13

 

 

 


*Deceased