Committees and Membership

Awards Committee

Jay Orlander, MD, Chairman
Emelia Benjamin, MD, ScM
Sheilah Bernard, MD
Steven Borkan                                          Robert Lowe
Susan Fried, PhD
Caroline Genco
Joseph Mizgerd
Sharon Levine

Bridge Funding Review Committee

Rebecca A. Silliman
Robert W. Simms
Maria Ramirez
Lisa Ganley-Leal
Richard Cohen
Mark S. Klempner
Gwynneth Offner
Rahul Ray
Lynn L. Moore
George T. O’Connor
Carol Sulis
Caroline M. Apovian
Vassilis Zannis
Amy Rubin
Mengwei Zang
Harry Gavras
Darrell Kotton
Sayon Roy
Steven Borkan
Julie A Wright
Adam Lerner
Andrew J. Henderson
Aram Chobanian
Xuemei Zhong
David Salant
David Seldin
Neil Ruderman
David Felson
David Center
Karen Freund
Nancy Kressin
Katya Ravid
John Schwartz
Ken Walsh
Jude Deeney
Orian Shirihai
Victoria Bolotina
Barbara Corkey
Carol Rosenberg
Caroline Genco

Curriculum Committee

Anand Kartha
Peter Smith
Dan Alford
Christine Campbell
Warren Hershman
Adam Segal
Becky Silliman
Fred Little
Jerry Ellner
Kathy Bennett
Bob Witzburg
Sharon Levine
Joao Fontes
Robert Lowe

Faculty Development and Diversity Committee

Emelia J. Benjamin, MD, ScM, Vice Chair, Faculty Development and Diversity
Jane Liebschutz, MD, MPH, Co- Chair, Faculty Development and Diversity

Isabel Dominguez, PhD, Co-Chair, Faculty Development and Diversity

Robina Bhasin, EdM, Director, Faculty Development and Diversity

Sonia Ananthakrishnan, MD
Jose Cacicedo, PhD
Marjory Charlot, MD
Kimberly R. Claude, ANP-BC
Francis A. Farraye, MD MSc
Michael H. Ieong, MD
Sharon A. Levine, MD
Weining Lu, MD
Paola Massari, PhD
Christopher W. Shanahan, MD
Gopal Yadavalli, MD
Michael York, MD

Fair Expectation Committee

Barbara Corkey, Chair
Emelia J. Benjamin
Maria Isabel Dominguez
Anthony Molina
Juliet Alice Moncaster
Katya Ravid
Paul Pilch
Richard Cohen
Susan Fried
Angela Jackson
Barbara Corkey
Linda E. Hyman
Orian Shirihai

First Step Review Committee

Rebecca A. Silliman
Robert W. Simms
Maria Ramirez
Lisa Ganley-Leal
Richard Cohen
Mark S. Klempner
Gwynneth Offner
Rahul Ray
Lynn L. Moore
George T. O’Connor
Carol Sulis
Caroline M. Apovian
Vassilis Zannis
Amy Rubin
Mengwei Zang
Harry Gavras
Darrell Kotton
Sayon Roy
Steven Borkan
Julie A Wright
Adam Lerner
Andrew J. Henderson
Aram Chobanian
Xuemei Zhong
David Salant
David Seldin
Neil Ruderman
David Felson
David Center
Karen Freund
Nancy Kressin
Katya Ravid
John Schwartz
Ken Walsh
Jude Deeney
Orian Shirihai
Victoria Bolotina
Barbara Corkey
Carol Rosenberg
Caroline Genco

Promotions Committee

David J. Salant, M.D., Chairman
Mark S. Klempner, M.D.
Douglas V. Faller, M.D., Ph.D.

Emelia J. Benjamin, M.D
Ronald H. Goldstein, M.D.
David L. Coleman, M.D.
Robert A. Witzburg, M.D.
Kirstin Salmela, Administrator

DOM Quality Improvement Committee

Karin A. Sloan, MD., Chair
Sara Alexanian, M.D.
Joanna D’Affilitti, M.D
Robert Eberhardt, M.D.
Maura Fagan, M.D.
Gretchen Gignac, M.D.
Andrea Havasi, M.D.
Brian Jacobson, M.D.
Won Lee, M.D.
James Murphy, M.D.
Craig Noronha, M.D.
Alisa Rosen, M.D.
Deborah Whalen, ARNP
Michael York, M.D.
David Yuh, M.D.

Research Advisory Committee

Barbara Corkey, Chair
Richard Cohen
Orian Shirihai
Rebecca Silliman
Katya Ravid
Paul Pilch

Trainee Committee (T32s and K-Awards)

Barbara Corkey, Chair
Howard Bauchner
Herb Cohen
Katya Ravid
Linda Hyman
Paul Skolnik
David Center
Karen Freund
David Felson
Paul Pilch
Amy Baranoski